Kdy platíte daň z příjmu při prodeji nemovitosti?

Kdy platíte daň z příjmu při prodeji nemovitosti?

Prodej nemovitosti představuje příjem a podléhá tedy dani z příjmů. Přesněji řečeno, musíte zaplatit daň z příjmu, pokud jste při prodeji dosáhli zisku. Ten se vypočítá jako rozdíl prodejní ceny nemovitosti a ceny za její pořízení. Existuje ale řada případů, kdy je prodávající od daně osvobozen.

Kdy jste tedy osvobozeni od daně z příjmu při prodeji nemovitosti?

Daň neplatíte v případě (tedy jste osvobozeni), pokud nemovitost vlastníte alespoň 5 let, přesněji přesáhne-li doba mezi nabytím a prodejem nemovitosti dobu pěti let. Pokud jste měli v prodávané nemovitosti bydliště bezprostředně před prodejem, tak se tato lhůta (časový test) zkracuje na 2 roky. V obou případech pro podnikatele platí, že nemovitost po celou dobu trvání příslušné lhůty (tedy 2 nebo 5 let) nesmí být zahrnuta v obchodním majetku.

Jak je to s družstevním bytem?

Řídí se zákonem o dani z příjmu § 4 odstavec 1), písmeno s) V případě převodu členských práv družstva nepodléhá takto nabytý příjem dani z příjmu fyzických osob stejně jako u bytu v osobním vlastnictví v případě, že doba mezi nabytím členských práv a jejich převodem přesahuje dobu pěti let.

Uspokojení bytové potřeby

Ještě v jednom případě nebude daň z příjmu platit. A to pokud podle §4 ods. 1 písm. b) zákona o dani z příjmu do jednoho roku od přijetí peněz z prodeje použijete tuto částku na uspokojení svých bytových potřeb, nebo pokud jste odpovídající částku vynaložili na řešení bytových potřeb v roce předcházejícím. Přijetí peněz je však potřeba oznámit vašemu finančnímu úřadu.

Jak je to při prodeji zděděné nemovitosti?

Při prodeji nemovitostí, které jste nabyli v rámci dědictví po zůstaviteli, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem či manželkou, se pětiletý časový test zkracuje o dobu, po kterou zůstavitel či zůstavitelé nemovitost prokazatelně vlastnili. Příbuzenství v řadě přímé definuje občanský zákoník v § 117. Přímými příbuznými jsou např. prarodiče a vnuci, rodiče a děti apod.

Příjem z prodeje nemovitosti – ostatní příjem dle § 10 ZDP

Pokud podmínky pro osvobození od daně z příjmu nesplňujete, jste povinni státu tento příjem přiznat a zdanit. Jako fyzická osoba zaplatíte daň z příjmu ve výši 15 %. Dílčím základem daně je příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení. Do výdajů lze kromě ceny nemovitosti, za kterou jste ji nabyli, započítat i náklady spojené s prodejem nemovitosti (právní náklady, posudky...) i daň z převodu nemovitosti.

Na závěr příklad prodeje bytu:

Pan Kučera v roce 2018 koupil byt za 2.200.000,– Kč, který ale prodal v roce 2019 za 2.500.000,– Kč. S transakcí měl pan Kučera spojené náklady na právní servis, odhadce, úschovu kupní ceny a provizi realitní kanceláři ve výši 50.000,-Kč. Základem daně je částka 2.500.000 – 50.000 – 2.200.000 = 250.000,- Kč. Tuto částku pan Novák zahrne do svého základu pro daň z příjmu dle §10 zákona o dani z příjmu. Daň z příjmu pak činí 37.500,- Kč. 

TIP: Aktuální daňové formuláře

Pokud není cokoli jasné nebo se budete chtít Vy či kdokoli z vašeho okolí získat o některém z témat více informací, neváhejte se na mě zcela nezávazně obrátit

Vyplňte kontaktní formulář zde nebo volejte na +420 608 98 28 67 .

zdroj: IT, FÚ

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

7 chyb při prodeji nemovitosti

7 chyb při prodeji nemovitosti
zpracováním osobních údajů