7 TIPŮ, JAK ZABEZPEČIT BYT NEBO DŮM V DOBĚ DOVOLENÉ
Chystáte se na dovolenou a nechcete se během ní strachovat, zda si váš dům či byt nevyhlédne zloděj? Letní prázdniny jsou nejrizikovějším obdobím roku pro všechny majitele bytů a domů. Policejní statistiky potvrzují, že během letních prázdnin se počet vloupání do bytů a domů každoročně zvyšuje. Čas dovolených a hezké počasí totiž slibují nejen liduprázdné domácnosti, ale také menší riziko, že zloděje při jeho řádění někdo uvidí či uslyší.
Domácnost můžete zabezpečit nejen mechanicky – vsadit lze i na chytré bezpečnostní systémy. A k tomu je navíc potřeba dodržovat i pár bezpečnostních pravidel.
1. Zainvestujte do chytrého zabezpečení
V rozpočtu na dovolenou určitě najdete 3000 korun, které můžete jednorázově investovat. A sice do bezpečnostní cylindrické vložky, která bude mít dostatečnou ochranu proti bumpingu a odvrtání, do časového spínače do zásuvky, který dokáže v nastavených intervalech zapínat a vypínat světlo a také do WiFi kamery, která vám pošle do mobilu obrázek pokaždé, když zaznamená nějaký pohyb. Co naplat, dveře jak z protiatomového krytu jsou bez kvalitního zámku k ničemu, stejně jako osminásobný zámek z oceli určené k výrobě tanků – ovšem zasazený v papundeklové desce.
2. Nejen dveřmi živ je zloděj
Nezapomeňte ani na to, že pokud selžou dveře, chytrému zloději se ještě pořád nabízejí okna. Je otázkou vteřin okno rozbít – pokud ovšem není zamřížované nebo na sobě alespoň nemá bezpečnostní fólii, která zabrání jeho vysypání. Hrubá síla zpravidla neplatí ani na vrstvená bezpečnostní skla nebo skla s drátěným pletivem.
2. Nechlubte se na Facebooku
Dlouho očekávaná vysněná dovolená je něco, co si člověk jen nerad nechává pro sebe. Proč se nepochlubit blýskavými letenkami na Kanáry? Jednoduše – kvůli bezpečnosti. Zveřejňování času odjezdu z domova, ideálně na sociální síti, je v podstatě pozvánkou pro všechny možné nenechavce. Nepiště veřejně, kam a na jak dlouho odjíždíte. Pokud si nemůžete pomoci, rozhodně si změňte na Facebooku nastavení a informace sdílejte pouze v okruhu svých nejvěrnějších přátel. Pokud by i tato ochrana selhala, mohou vás zachránit již zmiňované vyměněné jmenovky – vaše jméno bude na adrese nedohledatelné.
3. Vyměňte jmenovky
Víte, jak zloděj často zjišťuje, který byt je aktuálně prázdný? Sledováním poštovní schránky a zvoněním na zvonek. Je-li schránka plná a na zvonek brzo ráno ani později večer nikdo neodpovídá, jde v podstatě najisto. Chytrým, ale málo užívaným trikem pro bytové domy je dočasná změna jména na dveřích bytu anebo zvonku, tak aby se od sebe lišily. Zloděj pak nebude schopný dohledat byt, na který zvoní nebo jehož schránka je plná.
4. Budiž světlo v bytě
Kromě zmíněného spínače světel toho můžete dosáhnout celou řadou nejrůznějších způsobů. Můžete například nechat staré prádlo na šňůře (ale mějte jistotu, že ho vítr neshodí), u rodinného domu nechat misku s granulemi pro psa anebo na stole napsaný vzkaz „přijdu za chvilku“. Ano, i takovéto drobnosti mohou pomoci.
5. Poproste kamarády nebo sousedy
Proč jich nevyužít. Ujistěte se, že na vás sousedé mají správné telefonní číslo a poproste je, aby vám dávali vědět, pokud se v domě děje cokoli podezřelého. Ti, kterým věříte, mohou mít zároveň v držení náhradní klíč od domu či bytu. Pokud navíc bydlíte v rodinném domku nebo dobře přístupném bytě, domluvte se, že bude dávat pozor také na to, jestli nejsou například porušené vstupní dveře nebo okno. Samozřejmostí je také vybírání poštovní schránky.
6. Než odjedete
Před odjezdem je každopádně dobré váš byt nebo dům pojistit. Zůstane-li v bytě zapnutý spotřebič, může místo krádeže dojít spíše k požáru. Vypnutí všech žehliček, sporáků a podobných je samozřejmostí – a je-li to možné, doporučuje se vypnout pojistky, stejně jako odpojit televizi od antény. Je-li to možné, doporučuje se i vypnout přívod vody do bytu a rozšířit případné pojištění na vytopení bytu.
7. Držte se pravidla pěti minut
Věděli jste, že věci, kterých si zloděj do 5 minut nevšimne anebo se k nim do 5 minut nedostane, bývají v bezpečí? Co to v praxi znamená? Zkuste co nejvíce využívat takzvaného sekundárního zabezpečení – uzamykejte majetek uvnitř vašich domácností například visacími zámky nebo zámky s podlahovým kotvením.
A jak máte zabezpečenou domácnost vy?
Pokud není cokoli jasné nebo se budete chtít Vy či kdokoli z vašeho okolí získat o některém z témat více informací, neváhejte se na mě zcela nezávazně obrátit.
Vyplňte kontaktní formulář zde nebo volejte na +420 608 98 28 67 .